| Школа побудована в 1931 році. Досить тривалий час в одному із кабінетів школи знаходився шкільний музей. На даний час цей музей розташовується в сільському будинку культури. Екскурсії в цьому музеї проводять самі ж учні (екскурсоводи). Музей історії села Дем’янці функціонує з 1989 року. Він був створений вчителями та учнями Дем’янецької загальноосвітньої школи. Роботу по створенню експозиції музею координувала Фещенко О.П. – заслужений вчитель УРСР, яка очолювала школу з 1978 по 1996 рік. До збору експонатів були залучені учні, вчителі, жителі села.
Експозиція музею поділена на окремі розділи і починається інтер’єром української оселі XVІІІ – ХІХ ст., де є українська піч, піл, жердка, діжа, прядка, глиняний посуд. В наступному розділі мова йде про історію походження села. Відтворена легенда про те, що у Х столітті річка Альта була судноплавною, проводирями суден по річці були люди, які жили по берегах Альти, оскільки вони знали її згиби, мілини і глибини. Їх називали ремінцями(від слова «демено» — руль, кермо). Згодом ця назва перейшла і на населений пункт.
В окремій вітрині музею є матеріали про українського композитора Павла Івановича Сеницю, який народився в нашому селі в 1879 році. Свою творчу діяльність Сениця здійснював у Москві, де одержав відповідну освіту, і залишився працювати. Іменем П.І. Сениці названа музична школа в місті Переяслав- Хмельницькому.
Одна із вітрин музею містить матеріали про Велику жовтневу соціалістичну революцію та громадянську війну 1917 – 1920 років. На час революції в селі було 6 поміщиків, земля яких була націоналізована в ході революції.
В експозиції музею є український національний одяг XVІІІ – ХІХ століть — чоловічі шаровари, вишита сорочка, жіноча плахта, фартух, вишиванка.
Відтворені в матеріалах музею трагічні 20-30-ті роки ХХ століття. На основі зібраних спогадів мешканців села, документів тих років, відомо, що голодомор 1932-1933 років забрав життя 300 жителів села.
Особливе місце в матеріалах музею відведене експозиції про Велику Вітчизняну війну. Дорогоцінними експонатами є фотографії односельців, які захищали нашу землю від фашистів в 1941- 1943 роках, їхні нагороди, документи. Уродженець села Губар Олександр Герасимович удостоєний звання Героя Радянського союзу (посмертно) за подвиг, здійснений в 1943 році в російському місті Новорожківську (йому вдалося під час бою з ворогом підбити 12 ворожих танків). На війні загинули 197 жителів Дем’янець.
Серед експонатів музею є ті, які розповідають про події вересня 1941 року. 21 вересня 1941 року в селі Харківці загинув 4-й батальйон НКВС, який у складі зведеного полку НКВС опинився в оточенні в районі міста Переяслав-Хмельницький (командувачем полку був полковник Косарєв). Бійці- міліціонери 4-го батальйону одержали від командування завдання – прорватися з оточення. Щоб це зробити, потрібно було дати рішучий бій в селі Харківці, де зосередились великі сили противника. Під час бою загинули 223 міліціонери. На сьогодні відомі імена більше як 160 бійців. Серед експонатів є фотографії загиблих воїнів, рештки зброї, особисті речі, документи, листи до рідних. Реліквіями є кітель О.М. Сабурова, який був комісаром 4-го батальйону НКВС, гімнастерка бійця Семененка, яку передала нашому музею його дочка.
Окрема вітрина музею містить речі нашого односельця Володимира Ганзі, який загинув в 1986 році, виконуючи інтернаціональний обов’язок в Афганістані.
Музей має багато експонатів, які відтворюють історію сучасного життя села.
Одна з експозицій нашого музею розповідає про історію місцевої школи, яка починається з 1845 року, коли місцевий дяк Кондратьєв у своїй хаті відкрив школу, де навчалося 16 дітей. Серед експонатів є багато фотографій вчителів, учнів минулих років; шкільна форма для дівчаток і хлопчиків 60-80-х років; піонерський значок, жовтенятська зірочка, піонерський галстук, комсомольський значок, золота і срібна медалі, якими нагороджувались учні в 60-80-х роках.
Робота по доповненню експозицій триває. Учні часто приносять давні речі, які зберігаються в музеї. Тут проводяться уроки історії, уроки мужності. Кожного року напередодні дня визволення Переяславщини – 21 вересня і Дня перемоги – 9 травня в музей приїздять шановні гості – ветерани війни, діти загиблих міліціонерів в вересні 1941 року, працівники СБУ, МВД, які з великою шаною згадують подвиги своїх батьків, братів, товаришів в роки Великої Вітчизняної війни.
| |