1 ВЕДУЧИЙ: Минуле століття пронеслось над Україною страшним голодомором 1932 –1933 років. Указом президента В.А.Ющенка було запроваджено День пам’яті жертв голодоморів, який щороку відзначається в четверту суботу листопада.
2 ВЕДУЧИЙ: Пам’яті тих, хто загинув від голодомору 1932 – 1933 років присвячується наша сьогоднішня лінійка пам’яті.
1 ВЕДУЧИЙ . Більшовицька епоха в історії нашої України почалася для селян ніби добре, з « Декрету про землю». Селяни отримали землю, про яку мріяли віками. Селяни повірили у вільне, заможне життя, з любов’ю обробляли землю, отримували добрі врожаї. Але згодом, урядом Москви , було запроваджено продрозверстку – по селах нишпорили продзагони: у селян силою забирали хліб. З часом продрозверстку замінили продподатком і знову вчорашні незаможники відчули полегшення: більше трудилися, віддавали продподаток, а решту залишали собі. Але країною керували нелюди.
2 ВЕДУЧИЙ У квітні 1922 року XYI конференція ВКП/б/ проголосила початок масової колективізації, тобто організацію колективних господарств – колгоспів. Селян змушували нести в колгосп все: реманент, коней, худобу. Волелюбне українське селянство всіляко противилося колективізації. Селяни масово вирізали худобу, нищили все, що потрібно було віддавати в колгоспи. Заможних селян трударів, які відмовлялися від колективізації масово розкуркулювали і виселяли в Сибір. По дорозі на каторгу селяни гинули цілими сім’ями. Особливо тяжко в дорозі було дітям. Якраз 1929 рік і став передумовою майбутнього голодомору в Україні… Щоб остаточно зламати опір українських хліборобів Сталін вирішив організувати в Україні штучний голодомор. |