11 клас. Світова література
Тема: Альбер Камю «Чума». Художнє осягнення подій Другої світової війни у світлі екзистенціалістської філософії в романі. Алегоричне зображення французького Руху Опору. Персоніфікація різних можливостей морального вибору в образах роману-притчі.
Мета: познайомитись з життєвим і творчим шляхом А. Камю розпочати аналіз твору «Чума», розкрити екзистенціальний зміст роману; розглянути систему образів героїв твору, простежити, як вирішується проблема вибору; розвивати вміння учнів висловлювати та аргументувати свою точку зору.
Обладнання: портрет А. Камю, словник термінів, репродукції картин «Герніка» Пабло Пікассо та «Сталість пам'яті» Сальвадора Далі; схеми.
Образом чуми я хочу передати атмосферу задухи,
в якій ми перебували, атмосферу загрози й вигнання,
у котрій ми жили. Водночас я поширюю його значення
на буття в цілому.
А.Камю
Залишайтеся, брати мої, відданими
світові всією силою своїх чеснот. Хай
ваша щедра любов і ваше пізнання
служить світу. До цього я вас закликаю.
Фрідріх Ніцше
Безумству хоробрих співаємо пісню.
Безумство хоробрих — ось мудрість життя!
М. Горький
ХІД УРОКУ
І. Оголошення теми та мети уроку
Слово вчителя. Сьогодні на уроці ми познайомимось з цікавою особистістю в історії літератури - письменником Альбером Камю
Повідомлення учня про життєвий і творчий шлях митця
Завдання для учнів:
на основі почутого самостійно скласти візитну картку письменника
Робота над літературними термінами:
(Записи в зошити)
Екзистенціалізм (в перекладі з латинської - «існування») —
літературна течія, в основі якої лежить зосередженість на особі,що
залишилася наодинці з буттям;
Роман-притча — великий епічний твір із моральною повчальною
ідеєю (за жанром «Чума» —роман-притча);
Хроніка— запис історичних подій у хронологічній послідовності
Абсурд — безглуздя, нісенітниця (це одне з основних понять
екзистенціалізму)
Запитання
- В який період написаний твір «Чума»?
- Чому твір має таку назву?
- Який алегоричний зміст криється в назві твору?
Слово вчителя
Людина приходить на цю землю, святу і грішну, аби пізнати світ своє місце в ньому. Та часто шлях до пізнання сенсу буття, Істини стає тернистим. Доля і Всевишній посилають тяжкі випробування, хворобу і ось у таких екстремальних умовах люди загартовуються, об'єднуються, відчувають прекрасні почуття, радіють кожному прожитому дню. На сьогоднішньому уроці ми познайомимося з такими героями, які наполегливо боролись зі злом, хворобою, чумою, жорстокістю. Ми почасти переконались у тому, що зміст книги Камю дещо ширший, ніж боротьба Руху Опору з фашистом, це боротьба зі стихією, хаосом, зачумленістю душ. Тому спробуємо підтвердити цю тезу на рівні образів героїв твору А. Камю, які впевнені, що щастя кожної окремої людини якраз і є саме суспільне добро. Події, про які говориться у творі А. Камю «Чума» відбуваються в алжирському містечку Орані.
Завдання:
Створити уявний портрет міста та його мешканців.
Рольова гра «Репортаж з місця подій»
«Найзручніший спосіб познайомитися з містом — це придивитися, як тут працюють, як тут кохають І як тут умирають», — така порада французького письменника А. Камю. Отже, містечко Оран — невеличкий острів світла, в якому живе людина. Звичайне місто, цілком сьогочасне. Люди там працюють багато, але тільки для того,
аби багатіти. Звісно, їм не чужі прості радощі, вони кохають, захоплюються кіно і морськими купаннями. Що ж, виявляється, нічого незвичного. Та я помітив одну особливість. Це місто — якесь сіре, безлике, вулиці хаотичні, не квітнуть сади, стоїть нестерпна спека, задуха. Щось насторожує... На місто Оран насувалось лихо. З'явилося воно в образі першого здохлого щура, якого Ріє побачив на сходовому майданчику, згодом це було кілька здохлих щурів, а за тим ціла скринька з огидними тваринами, яку ніс залізничник. І найвища напруга — тисячі щуриних трупів на вулицях Орана. Ця пошесть стає передвісником страшної трагедії. Такі події насторожують. Варто згадати морську прикмету: «Щури тікають з корабля — чекай небезпеки». Та цей «сигнал» насторожив тільки лікаря Ріє.
Вчитель. Мова в романі йде не про конкретне місто, а про світ у цілому, Орана— це узагальнений образ Всесвіту, де панує хаос, зло, а люди вступають у двобій з дійсністю.
Запитання до учнів:
Які герої діють у романі-притчі?
Записи в зошитах героїв
Запитання:
• Як ви вважаєте, чому першим відреагував на небезпеку в саме Ріє?
• Як це сталося?
(Лікар Ріє перебуває в епіцентрі подій. Від основної маси оранців, що до нашестя жили «неусвідомленим життям», його відрізняє відкритість екзистенційним питанням. Адже і до трагедії Ріє щоденно йшов у бій проти смерті людської. Він знав, що таке біль, тому рішуче брав на себе відповідальність за життя інших. Цікаво поближче познайомитися з цим самовідданим героєм, який, рятуючи тяжкохворих на чуму, чудом залишився живий.) |