На північний захід від міста Переяслав-Хмельницький, в шести кілометрах від нього, на згибах річки Альти, що являється притокою річки Трубіж, яка впадає в Дніпро, розташоване мальовниче село Дем’янці. Історія його виникнення сягає в глибоку і сиву давнину. Перша літописна згадка про нього датована 1155 роком. У Никонівському літописі згадується назва Демінескь. Більшість дослідників вважає, що ця назва відповідає сучасній назві села Дем'янці.
Топонім Демінескь знаходиться в одному ряду з аналогічними назвами
Смолінескь (теперішній Смоленськ), Пліснескь(сучасний Плеснеск) і вказує на виробничий характер поселення.
Більшість дослідників вважає, що в основі назви Домінеск (Демінескь) лежить слово «домно». Місце зосередження цих домн-комплексів по виробництву червоного заліза з болотної руди у заплаві річки Альта називався Домінеск, тобто Доменськ. Подальша трансформація назви відбулась в литовські та козацькі часи: Доменці-Деменці-Дем’янці.
Первинний зміст даного топоніма з часом було втрачено, а народна етимологія пов’язала назву села ще і з такими знаковими подіями давнини.
Поблизу села, на його північний захід, знаходиться урочище, яке називається Гайок. Ще старі люди розповідали, що там колись росли старезні велетні-дуби. Їм було дуже-дуже багато років,бо про це свідчила їх крона.
У селі і до цього часу залишилося вісім кутків: Зацерква, Центр,
Слобода, Кут, Гайок, Хутір, Хуторець, Білашівка. Очевидно, що вони вказують на колишню їх окремішність.
Дослідники доводять, що нинішнє село Дем’янці, колись являло собою кілька невеликих поселень, котрих спосіб життя, розвиток виробничих відносин змусив розростатись аж до того часу, поки вони не злились в одне велике поселення. Але цьому злиттю передували певні умови, події. Більш сучасні дослідники, вивчаючи походження самого села і його назви, схиляються до народної легенди, яка віками передавалася з уст в уста... |